Papuošalų istorija

Istorikams sunku tiksliai atsakyti į klausimą: "Kada pasirodė pirmieji papuošalai?" Kažkas teigia, kad tai įvyko gerokai prieš naująją erą, o kiti mano, kad papuošalai atsirado daug vėliau. Dar vienas klausimas visada pasirodo kaip „suklupimo akmuo“: „Koks poreikis atsirado anksčiau žmogui - apsirengti ar pasipuošti?“. Ir dažnai antroji galimybė pasirodo esanti patikima. Taigi Anglijos ekspedicija, kasusi Mažojoje Azijoje, „atrado“ moterį, papuoštą karoliukais, apyrankėmis, tačiau be užuominos apie bet kokių drabužių buvimą. Mokslininkai šį radinį priskyrė paleolito laikotarpiui.


Šimtmečių senumo visų papuošalų istorija yra neatskiriamai susijusi su žmonijos istorija. Ir jei šiandien papuošalų parduotuvių lankymas laikomas beveik įprastu, tai anksčiau, prieš porą šimtmečių, Rusijoje buvo griežtas paprotys: kai gimė vaikas, posėdžiavo vyresniųjų taryba, kuri nustatė, kokius papuošalus jis turėjo dėvėti. Taigi, kai kurie vaikai iškart po gimimo gavo karoliukų virvelę, mažą apyrankę iš brangios medžiagos arba specialų žavesio pakabuką.

Įdomus faktas yra tai, kad tradiciniame ilgamečių rusų gyvenime buvo įprasta vaikus rengti vienodai - erdvūs marškiniai ir diržas, visiškai perdedant lytį. Iki tam tikro amžiaus tai buvo gana patenkinama vaikams ir jų tėvams, tačiau užaugusios mergaitės vėliau nusprendė nutraukti ausis, kad pabrėžtų „moteriškumą“. Tuo metu auskarai buvo gaminami dažniausiai iš žąsų plunksnų ir labai retai iš metalo.

Paaugliams augant, augo ir papuošalų skaičius. Didžiausia jų įvairovė ir skaičius buvo būdingi berniukų ir mergaičių, kurie buvo „susituokę“, puošybai. Jie dėvėjo didelius karoliukus, daugybę pakabukų, masyvius auskarus, apyrankes ir įvairius kitus stebuklingus kerus. Tėvai iš mugių visada atnešdavo dukterims įvairias dekoracijas, kurios buvo naudojamos ne tik pagal paskirtį, bet vėliau buvo įtrauktos į kraitį.

Pats papuošalų pirkimo procesas tais laikais buvo didelis dalykas. Šiandien galite bet kada apsilankyti internetinėje juvelyrikos parduotuvėje ir pasirinkti, ko trokšta jūsų širdis. O anksčiau originalių papuošalų buvo galima įsigyti tik didelėse mugėse iš užsienio prekybininkų, kurie visada išpūtė savo produktų kainas. Tai buvo labai brangios dovanos, kurias merginos atidžiai ir kruopščiai saugojo.

Vaikinai tais tolimais laikais taip pat dėvėjo įdomius papuošalus, kurie dažniausiai būdavo gaminami iš karoliukų, raktų pakabukų, originalių spaustukų. Dauguma papuošalų buvo nesusituokusiems, kurie taip išsiskyrė iš minios, pritraukė mergaičių dėmesį. Vyrui susituokus, jo papuošalų tapo mažiau, tačiau jie niekur nedingo. Vedę žmonės vienoje ausyje galėjo nešioti kelis brangius žiedus, pakabukus ir net masyvų auskarą.


Ilgametė Rusijos vestuvių ceremonija taip pat buvo susijusi su tam tikrais papuošalais. Jis manė, kad santuokos metu mergina nuotaka simboliškai miršta ir iškart atgimsta kaip žmona ir būsima motina. Kad šis „atgimimo“ laikotarpis jai praeitų sklandžiai, be „blogos akies“, jos draugė ant nuotakos kaklo nešiojo karoliukus su auksiniais pakabukais. Šiandien auksiniai pakabukai neatlieka tokios šventos misijos, o tiesiog tarnauja kaip originalus puošmena ne tik moterims, bet ir stipriosios lyties atstovams.

Kaip ir anksčiau, taip ir šiandien papuošalai yra asmens mokumo įrodymas. Senovėje žmonės iš aukso ir sidabro pagamintų daiktų parodė savo padėtį visuomenėje, pabrėžė materialinę gerovę. Šiandien šiam tikslui taip pat perkami masyvūs žiedai ir apyrankės, grandinės ir auskarai.

Senovės Rusijoje žmogus nustojo nešioti papuošalus tik po mirties. Be to, griežtai buvo draudžiama į karstą dėti juvelyrinių dirbinių kolekciją, juos paveldėjo vaikai. Jie labai brangino savo „tėviškus“ papuošalus ir stengėsi juos dėvėti didžiųjų švenčių metu. Buvo tikima, kad tai puiki proga visiems parodyti, kad prisimenate ir gerbiate savo protėvius.

Šiandien taip pat galima dovanoti įvairius papuošalus: auskarus, žiedus, pakabukus iš aukso, palikti vaikams. Tačiau svarbiausia yra tai, kad turėtumėte juos dėvėti, papildyti jais savo kostiumą, pabrėždami linijas, spalvas, kurdami harmoniją. Šiais laikais nesunku įsigyti auksinių auskarų, apyrankių, karoliukų ir kitų papuošalų. Tai galite padaryti mažmeninės prekybos parduotuvėse arba internete. Tiesą sakant, ir kitu atveju galima įsigyti išskirtinį papuošalą konkrečiam renginiui ar aprangai.